وبلاگ

رهایی از افسردگی با زعفران

رهایی از افسردگی

رهایی از افسردگی با زعفران

زعفران گیاهی محبوب، گران قیمت و بسیار قدیمی است که به واسطه عطر خوش و همچنین خاصیت های درمانی خود، در بسیاری از کشورهای جهان شناخته شده است.

در طول تاریخ، این گیاه به واسطه خاصیت های درمانی مختلف خود همواره مورد توجه بوده است.

بر اساس مشاهدات تاریخی، زعفران برای بهبود زخم های الکساندر بزرگ، شفای یونانیان باستان، تولید عطر برای کلئوپاترای بزرگ، درمان طاعون سیاه در قرن ۱۳ میلادی و همچنین برای بهبود التهاب ها توسط حکیم ها و طبیب های قدیمی استفاده شده است.

بزرگترین تولید کننده زعفران از دوران باستان تا به امروز، کشور ایران است که چیزی در حدود ۹۰ درصد از زعفران موجود در بازار جهانی را تولید می کند.

با این حال، سایر کشورهای خاورمیانه مانند ترکیه و عراق و همچنین کشورهایی در اروپا و بخش هایی از آمریکا نیز در زمینه کشت و تولید این گیاه پرخاصیت فعال هستند.

 

افسردگی و زعفران

 

یکی از مهم ترین کاربردهای گیاه زعفران که امروزه مورد توجه تحقیقات بسیار گسترده دانشمندان و محققین قرار گرفته است، تاثیر آن در درمان افسردگی است.

افسردگی اختلال خلقی است و عوارض مختلفی مانند بی خوابی، بی میلی، فراموشی و اضطراب و تشویش را به دنبال دارد. افسردگی درجه بندی های مختلفی دارد اما نوع حاد آن می تواند به طور کلی زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار داده و یا مختل نماید.

از آنجایی که گیاه زعفران آرامش بخش است و می تواند التهابات و بی خوابی را بهبود ببخشد، می تواند المانی موثر در درمان افسردگی شدید، خفیف و یا متوسط باشد.

این گیاه همچنین می تواند برای درمان افسردگی های ناشی از زایمان نیز موثر واقع شود.

امروزه افسردگی چهارمین بیماری رایج در جهان شناخته می شود و مطالعات نیز نشان می دهد که در حال حاضر ۳۵۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به افسردگی باشند.

آمار موجود در زمینه افسردگی و اختلالات خلقی و همچنین اختلالات شخصیتی در جهان نشان می دهد که این بیماری با سرعت رو به گسترش است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰، این بیماری رتبه دوم را از آن خود کند. ایران هم مشابه سایر نقاط دنیا از این سرعت شیوع مستثنی نیست .

افراد افسرده معمولا دچار اضطراب، احساس پوچی و ناامیدی، درماندگی، بی ارزشی، شرمساری و یا بیقراری هستند. اشتهای این افراد غالبا دچار اختلال است و آن ها اشتیاق خود را به طور کامل نسبت به ادامه زندگی از دست می دهند.

افراد افسرده در تصمیم گیری بسیار ضعیف هستند و از به خاطر سپردن جزئیات عاجزند. آن ها همچنین در تعاملات و روابط اجتماعی دچار مشکلات جدی می شوند.

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد که در زعفران مقادیر بالایی از ترکیبات سافارنال و کروسین وجود دارد. این مواد با تاثیر گذاری بر سطح سروتونین، می توانند خلق و خوی افراد را بهبود ببخشند.

کروسین سطح استرس را پایین می آورد و سافرانال نیز سیستم خواب فرد را تنظیم می کند. این دو ماده در کنار هم برای آرامش و درمان افسردگی بسیار مفید هستند.

خواص ضد افسردگی زعفران به قدری بالاست که این گیاه هم پای دیگر داروهای درمانی این حوزه مانند دوپامین، سروتونین و نور اپی نفرین قرار می گیرد و می تواند در سلامت روان فرد مصرف کننده، تاثیر به سزایی بگذارد.

در کنار زعفران، داروهای شیمیایی بسیار زیادی در دنیا وجود دارند که برای درمان اضطراب و افسردگی توصیه می شوند. بسیاری از این داروهای شیمیایی، اگرچه موثر هستند اما عوارض جانبی بسیار زیادی دارند.

ترکیب درمان با داروهای طبی، مانند دمنوش زعفران، می تواند به تسریع روند درمان افسردگی کمک شایان توجهی کند. زعفران همچنین می تواند به بهبود بسیاری از اثرات جانبی داروهای ضد افسردگی، مانند از بین رفتن میل جنسی و بی خوابی، بسیار کمک کند.

 

زعفران در طب سنتی

در طب سنتی گیاهان مختلفی جهت درمان افسردگی معرفی شده اند که از میان آنها می توان به زعفران، علف چای و سنبل الطیب اشاره کرد.

در کتاب الحاوی، حکیم رازی به خواص ضد افسردگی زعفران اشاره کرده اند و آن را به عنوان یک داروی عالی برای رفع بی خوابی معرفی کرده اند.

زعفران همچنین به عنوان یک گیاه آرامش بخش و ضد التهاب در کتب طب سنتی معرفی شده است. زعفران قاعده آور، ضد سرفه و خلط آور نیز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *