قیمت امروز زعفران در بازار چقدر است؟

قیمت روز زعفران را از این صفحه پیگیری کنید 
زعفران سوپر نگین
صادراتی
۶۹۰۰۰ تومان
کاملا صاف و بدون فرخوردگی
خوشرنگ و قرمز
عطر و طعم بی نظیر
دارای قلم های درشت
بسته بندی مناسب
تهیه شده از مزارع سرایان
زعفران سرگل درجه یک
صادراتی
۵۳۰۰۰ تومان
بهم چسبندگی ندارد
خوشرنگ، قرمز و بدون زردی
عطر و طعم بی نظیر
دارای قلم های درشت
بسته بندی مناسب
تهیه شده از مزارع سرایان
زعفران دسته (دخترپیچ)
اعلاء
۴۶۰۰۰ تومان
بهم چسبندگی ندارد
خوشرنگ و قرمز همراه با ریشه
عطر و طعم بی نظیر
قیمت ارزانتر
بسته بندی مناسب
تهیه شده از مزارع سرایان

قیمت سایر محصولات زعفران

نگین

۶۴۰۰۰
 •  
تومان

سرگل درجه سه

۴۸۰۰۰
 •  
تومان

زعفران نرمه درجه دو

۳۵۰۰۰
 •  
تومان

سفیدی زعفران

۱۳۰۰۰
 •  
تومان

نگین معمولی

۶۱۰۰۰
 •  
تومان

سرگل شکسته

۴۵۰۰۰
 •  
تومان

زعفران نرمه درجه سه

۳۰۰۰۰
 •  
تومان

پرچم زرد زعفران

۶۰۰۰
 •  
تومان

سرگل درجه دو

۵۰۰۰۰
 •  
تومان

زعفران نرمه درجه یک

۳۵۰۰۰
 •  
تومان

گرده زعفران درجه یک

۱۵۰۰۰
 •  
تومان

گرده زعفران درجه دو

۱۲۰۰۰
 •  
تومان

از مرغوبترین زعفران ایران چه می دانید؟

 

 

زعفران محصول استراتژیک و ارزشمندی برای کشور ماست که در حال حاضر در بسیاری از نقاط کشور کشت می شود.

اما این گیاه گران قیمت و ارزشمند بسته به منطقه ای که پرورش داده می شود دارای کیفیت رنگدهی، عطر و طعم متفاوتی و در نتیجه دارای قیمت های متفاوتی است.

چه بسا که زعفران پرورش یافته در برخی مناطق اصلا طعم و بوی زعفران اصل را نداشته باشد و به قیمت ارزن و ارزان فروخته شود!

پس برای تعیین قیمت اصلی زعفران پارامترهای زیادی باید در نظر گرفته شود که مهمترین شاخصه ی آن طعم، رنگ و بوی زعفران است و چیزی فراتر از این وجود ندارد.

همه دنیا می دانند که زعفران برخاسته از کشور پهناور ایران عزیز بوده و جایگاه اصلی این محصول بسیار ارزشمند و گرانقیمت، استان خراسان بزرگ است که روزگاری خراسان رضوی تا جنوبی و شمالی را در بر می گرفته.

همچنین از این میان باکیفیت ترین زعفران خراسان نیز متعلق به مناطق جنوبی آن است، پس ناب ترین زعفران و مرغوبترین و اصل ترین زعفران، خاص خراسان جنوبیست، که به عبارتی ناب ترین زعفران جهان متعلق به این استان است.

 

از اینجا شروع میکنیم که زعفران قائنات را چقدر می شناسید؟

جواب قابل حدس است! زعفران قائنات را همگی می شناسند و از هر بانو، آقا و متخصص امر آشپزی که سوال کنید مطمئنا زعفران قائنات را بعنوان اصل ترین زعفران به شما معرفی خواهند کرد.

تا اینجای کار زعفران مرغوب قائنات را یادآور شدیم! اما قائنات کجاست؟ و سهم سرایان از منطقه ی قائنات در کدام نقطه از نقشه ی آن قرار دارد؟

خیلی نمیخواهیم وارد حوزه جغرافیا بشویم فقط میخواهیم همین قدر گفته باشیم که در زمانهای بسیار دور از سرزمین شهرستان تون یعنی فردوس امروزی تا سرایان و در ادامه تا قائن امروزی بعنوان منطقه ی قائنات شناخته می شده است.

 سرایان در میانه ی سرزمین قائنات آن زمان بوده است. اما به مرور زمان با تغییرات حوزه های مرزی و جغرافیایی این سرزمین، شهرستان فردوس، شهرستان سرایان و شهرستان قائن به مناطق مجزا تبدیل می شوند.

امروزه تنها شهر قائن به نام سرزمین قائنات شناخته می شود اما زعفران تمام مناطق ذکر شده و بویژه زعفران سرایان نیز به نام برند قائنات بر زبانها جاریست.

تنها با یکبار تست کردن زعفران سرایان، به آن ایمان خواهید آورد، اما قرار نیست سوال شما را بدون پاسخ رها بکنیم.

به چند نکته زیر توجه کنید :

شاید دوست داشته باشید که بدانید بیش از ۷۰ درصد توزیع کننده ها و برندهای مشهور عرصه ی زعفران در ایران اهل روستای چرمه از توابع شهرستان سرایان هستند.

بسیاری از این افراد از چند دهه گذشته در مشهد مقدس ساکن شده اند و با کمی تحقیق به واقعیت این نکته پی خواهید برد.

نکته ی بعدی برتری سطح زیر کشت زعفران در سرایان نسبت به تمامی نقاط دیگر استان خراسان جنوبیست !در شهرستان سرایان بیش از ۱۵۰ موتورپمپ کشاورزی، آب سفره های زیرزمینی را به سطح زمین هدایت میکنند.

همین موضوع باعث شده است تا ۹۹ درصد مردم سرایان در امر کشاورزی یدی طولانی و زبانزد داشته باشند.

طبیعتا تمامی این کشاورزان بیشترین هزینه و زمان خود را صرف کشت زعفران می کنند تا درآمد نسبتا بهتری متوجه آنها شود.

 در حالی که شهرستانهای همچوار نه تنها به تعداد خیلی خیلی کمتر نسبت به سرایان موتورپمپ کشاورزی وجود دارد  بلکه اکثر آبیاری مزارع آنان بواسطه قنوات و چشمه هایی بوده است که در خشکسالی بیست ساله اخیر خشکیده اند.

بنابراین اطلاعات و داده های آماری کشاورزی آنان حداقل در زمینه تولید زعفران بر اساس داده های دو دهه گذشته است و این موضوع خبر از پایین بودن سطح زیرکشت زعفران آنان دارد.

شاید برایتان جالب باشد که همزمان با فصل برداشت زعفران، مزارع زعفران شهرستان سرایان میزبان مهمانان بسیار قابل توجهی از شهرستانهای همجوار می شود که برای کسب روزی حلال به کمک کشاورزان این نقطه می آیند.

بر اساس اطلاعات و پیگیری هایی که از مراکز خرید زعفران در سرایان شده است، بیشتر زعفران سرایان به دیگر شهرستانها انتقال داده شده و به نام برندهای فلان جا و فلان جا به بازار عرضه می شود!

همچنین با آزمایشات سال ۱۳۹۸ در یکی از آزمایشگاه های استان اصفهان، زعفران سرایان بعنوان مرغوبترین زعفران ایران (و بلکه دنیا) از نظر عیار رنگ،طعم و بو شناخته شد.

شهر سرایان دارای بیش از ۵۰ حجره و مغازه زعفرانیست که در هیچ کجای ایران این تعداد در صنف زعفران فعالیت نمی کنند و این نشانه ی فراوانی و شهرت کیفیت زعفران آن در بین فعالین خرید و فروش این محصول استراتژیک است.

کم کاری ها، بی توجهی ها و البته شدت درگیری مردم سرایان به امر کشاورزی آنان را از توجه به سایر امورات از جمله برندسازی و بازار فروش این محصول ارزشمند دچار غفلت کرده بود و امروزه نام سرایان، تولید کننده مرغوبترین زعفران ایران در ذهن همگان ناشناخته مانده است.

اما خوشبختانه با پا گذاشتن جوانان علاقه مند به عرصه ی فعالیتهای فروش و بازاریابی در بستر اینترنت، دیری نیست تا زعفران سرایان در تمام دنیا زبانزد شود و حق زحمات چندصد ساله کشاورزان این سرزمین را ادا می کنند.

 

حالینو با مشارکت و همکاری تعدادی از جوانان این مرزوبوم تلاش می کند و در صدد است تا زعفران مرغوب سرایان را به بهترین وجه ممکن و با بالاترین کیفیت و بدون واسطه از دست کشاورز به دست شما برساند تا لذت واقعی از طعم و عطرش را به شما بچشاند.

مجید صیفی – حالینو                            Www.halino.ir